HomeMy WebLinkAboutMS 2018-0012; THREE ON CHERRY; DRAINAGE STUDY; 2022-09-16Drainage Study
Three on Cherry
Lot G, Block 1 of Map No, 1777
160 Cherry Avenue
Carlsbad, California
Prepared for:
CHERRY KMA, LLC
6026 WENRICH PLACE
SAN DIEGO, CA 92120
Prepared by:
Christensen Engineering & Surveying
7888 Silverton Avenue, Suite “J”
San Diego, CA 92126
(858) 271-9901
September 16, 2022
Introduction
This project involves removal of the existing single-family residence and
appurtenances from the parcel at 160 Cherry Avenue, in the City of
Carlsbad. Following its removal, a 3-unit multi-family residential project will
be constructed, including landscaping and pervious paving and walkways.
The attached drainage area map is from a topographic survey by Teas
Land Surveying, Inc., dated November 23, 2017 and revised January 29,
2019.
The site, in its existing pre-construction condition, conveys offsite runoff
from the northeast property. The combine offsite and onsite runoff drains
northwest to a neighboring property. Following construction, offsite runoff
remains, will enter the new drainage system and will be conveyed to
Cherry Avenue same with the onsite runoff. Runoff will not flow over
neighboring properties.
Modified Rational Method was used to analyze existing and proposed flow based
on the 2003 County of San Diego Hydrology Manual, Appendix B. The pipes and
channel (drainage ditch) were sized using Autodesk Civil3D, Hydraflow Express,
Appendix D.
Antony K. Christensen
RCE 54021
Exp. 12-31-23
JN A2018-119
11-11-22
Date
Calculations
Pre-construction:
(From San Diego County Hydrology Manual, Figure 3-3)
Tc = Time of concentration
= 1.8(1.1-C)Dist. 1/2
( S 1/3 )
For residential area
From Table 3-1
Soil Type = B
CP = 0.25
Impervious area:
Onsite = 2,029 sf, Offsite = 1,188 sf
Total impervious = 3,217 sf = 0.074 ac
Total area = 0.160 ac (onsite) + 0.098 ac (offsite) = 0.258 ac
Imperviousness pre-construction = 0.074/0.258 = 28.7%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C = 0.90 x 0.287 + 0.25(1-.287) = 0.44
L = 256’ (use 100 maximum per Table 3-2 of the Hydrology
Manual to determine Ti )
∆E= 59 – 55 = 4’
S = (59-55)/256 = 1.6%
Tc = 1.8(1.1-C)Dist. 1/2
( S 1/3 )
= 1.8(1.1-0.44)100 1/2
( 1.6 1/3 )
Tc = 10.2 minutes
IX = 7.44 P6 Duration -0.645
Since D = 10.2
IX = 1.66 P6
from: San Diego County Hydrology Manual Rainfall Isopluvial
Map for 100 year Rainfall Event – 6 Hour
P6 (100) = 2.6
I100 = 1.66 (P6)
I100 = 1.66 (2.6)
I100 = 4.32
Q100 = (0.44) (4.32) (0.258)
Q100 = 0.49 cfs
Post-construction:
Nodes 1 – 2 (Overland flow)
Area “PCA” = 6,121 sf = 0.141 ac, L =127’
Impervious area:
Onsite = 1,470 sf, Offsite = 1,188 sf
Total impervious = 2,658 sf = 0.061 ac
Imperviousness = 0.061/0.141 = 43.3%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0.433 + 0.25(1-.433) = 0.53
CA = 0.53 (0.141) = 0.075
∆E= 57.4 – 54.6 = 2.8’
S = 2.8/127 = 2.2%
Tc = Time of concentration
= 1.8(1.1-C)Dist. 1/2
( S 1/3 )
= 1.8(1.1-0.53)127 1/2
( 2.2 1/3 )
Tc = 8.9 minutes
IX = 7.44 P6 Duration -0.645
Since D = 8.9
P6 (100) = 2.6
I100 = 7.44 (2.6)(8.9 -0.645 )
I100 = 4.72
Q100 = 0.075 (4.72) = 0.354 cfs
Nodes 2 – 3 (Pipe flow)
Area “PCB” = 139 sf = 0.003 ac, L =21’
Impervious area = 66 sf
Imperviousness = 66/139 = 47.5%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0.475 + 0.25(1-.475) = 0.56
CA= 0.56 (0.003) = 0.002
∆E= 52.0 – 51.6 = 0.4’
S = (52.0 – 51.6)/21’ = 1.9%
Q100 @ node 2 = 0.666 cfs
V100 = 3.99 fps (see attached exhibit)
Tt = (21/3.99) (1/60) = 0.09 minutes
Tc = 8.9 + 0.09 = 8.99 minutes
I100 = 7.44 (2.6)(8.99 -0.645 )
I100 = 4.69
∑CA = 0.075 + 0.002 = 0.077
Q100 = CIA = (0.077 x 4.69) = 0.361 cfs
Nodes 3 – 4 (Pipe flow)
Area “PCC” = 257 sf = 0.006 ac, L =21’
Impervious area = 66 sf
Imperviousness = 66/257 = 25.7%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0.257 + 0.25(1-.257) = 0.42
CA= 0.42 (0.006) = 0.003
∆E= 51.6 – 51.4 = 0.4’
S = (52.0 – 51.6)/21’ = 1.9%
Q100 @ node 3 = 0.361 cfs
V100 = 4.07 fps (see attached exhibit)
Tt = (21/4.07) (1/60) = 0.09 minutes
Tc = 8.99 + 0.09 = 9.08 minutes
I100 = 7.44 (2.6)(9.08 -0.645 )
I100 = 4.66
∑CA = 0.077 + 0.003 = 0.080
Q100 = CIA = (0.080 x 4.66) = 0.373 cfs
Nodes 8 – 7 (Overland flow)
Area “PCF” = 647 sf = 0.015 ac, L =21.4’
Impervious area = 66 sf
Imperviousness = 66/647 = 10.2%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0.102 + 0.25(1-.102) = 0.32
CA = 0.32 (0.015) = 0.005
∆E= 57.5 – 54.8 = 2.7’
S = (57.5-54.8)/21.4 = 12.6%
Tc = Time of concentration
= 1.8(1.1-C)Dist. 1/2
( S 1/3 )
= 1.8(1.1-0.32)21.4 1/2
( 12.6 1/3 )
Tc = 2.79 minutes, use 5 minutes minimum
IX = 7.44 P6 Duration -0.645
Since D = 5
P6 (100) = 2.6
I100 = 7.44 (2.6)(5 -0.645 )
I100 = 6.85
Q100 = 0.005 (6.85) = 0.034 cfs
Nodes 7 – 6 (Pipe flow)
Area “PCE” = 165 sf = 0.004 ac, L =22’
Impervious area = 0 sf
Imperviousness = 0%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0 + 0.25(1-0) = 0.25
CA= 0.25 (0.004) = 0.001
∆E= 53.8 – 53.3 = 0.5’
S = (53.8 – 53.3)/22’ = 2.3%
Q100 @ node 13 = 0.034 cfs
V100 = 2.12 fps (see attached exhibit)
Tt = (22/2.12) (1/60) = 0.17 minutes
Tc = 5.0 + 0.17 = 5.17 minutes
I100 = 7.44 (2.6)(5.17 -0.645 )
I100 = 6.70
∑CA = 0.005 + 0.001 = 0.006
Q100 = CIA = (0.006 x 6.70) = 0.040 cfs
Nodes 6 – 5 (Pipe flow)
∆E= 53.3 – 50.0 = 3.3’, L = 64’
S = (53.3 – 50.0)/64’ = 5.1%
Q100 @ node 12 = 0.040 cfs
V100 = 3.0 fps (see attached exhibit)
Tt = (64/3.0) (1/60) = 0.36 minutes
Tc = 5.17 + 0.36 = 5.53 minutes
I100 = 7.44 (2.6)(5.53 -0.645 )
I100 = 6.42
∑CA = 0.006
Q100 = CIA = (0.006 x 6.42) = 0.039 cfs
Nodes 4 – 5 (Pipe flow)
Area “PCB” = 3,910 sf = 0.090 ac, L = 61’
Impervious area = 1,476 sf
Imperviousness = 1,476/3,910 = 37.7%
C = 0.90 x (% Impervious) + CP x (1-%Impervious)
C= 0.90 x 0.377 + 0.25(1-0.377) = 0.49
CA= 0.49 (0.090) = 0.044
∆E= 51.2 – 50.0 = 1.2’
S = (51.2 – 50.0)/61’ = 2.0%
Q100 @ node 4 = 0.373 cfs
V100 = 4.2 fps (see attached exhibit)
Tt = (61/4.2) (1/60) = 0.24 minutes
Tc = 9.08 + 0.24 = 9.32 minutes
I100 = 7.44 (2.6)(9.32 -0.645 )
I100 = 4.58
∑CA = 0.080 + 0.044 = 0.124
Q100 = CIA = (0.124 x 4.58) = 0.568 cfs
Combined flow @ Node 10
Use Tc = 9.32 minutes, I100 = 4.58
∑CA = 0.124 + 0.006 = 0.13
Q100 = CIA = (0.13 x 4.58) = 0.596 cfs
1. Discussion
Pre-construction the site runoff flows northwesterly across the
neighboring properties. Following development, the site will
convey its runoff to Cherry Avenue through curb outlet. There is a
calculated increase of 0.106 cfs for the 100-yr return frequency
event following development. Runoff will flow along Cherry
Avenue, turn left on Carlsbad Boulevard then enter the curb inlet
as it was pre-construction.
2. Test for Adequacy
The attached program was used to test for adequacy of the curb outlet.
They were found to be adequate to convey the runoff.
The proposed system requires the use a pump to convey 0.596 cfs (100
year storm) of runoff from A-4 central catch basin onsite to the curb outlet.
The pump will need to be capable of conveying 0.596 cfs to the curb outlet.
Pump needs to overcome head loss from elevation changes, friction and
small bends. Entrance and exit losses are ignored since they are
insignificant.
The total elevation change is (54.2’ – 46.2’) = 8’.
To determine other head losses, the velocity in each pipe must be known.
To provide conservative values for each head loss it will be assumed that
the flow from the pump is at the approximate TDH value. For the 1.5 HP
Goulds pump the maximum flow for a static head of 16 feet is 300 gpm.
This is equivalent to 0.668 cfs.
V=Q/A
A= r2
For a 3” pipe r = .17
A = (0.17)2
A= 0.091 ft2
V= 0.668/0.091
V= 7.34 fps
The friction loss for the length of pipe can be calculated using the following
Hazen – Williams formula:
hf = 3.02LD-1.167 (V/Ch)1.85
for a 4” pipe
L = 92 ft (from catch basin to curb oulet)
D = 4” = 0.33’
V = 7.34
Ch = 140 (plastic pipe)
hf = 3.02(92) (0.33)-1.167 (7.34/140)1.85
hf = 4.33’
Therefore, the elevation and frictional headloss is
TDH = 8 + 4.33 = 12.33’
Since the Q = 0.596 cfs = 7.48 gal/ft3(0.596) (60sec/min) = 267 gpm
Therefore, pump must be capable of conveying 267 gpm with a total
dynamic head of 13.77 feet.
1.5 hp Goulds pump is capable of conveying 300 gpm at a head of 16
feet and is therefore adequate. Even assuming some loss for the
manifold in the system the pumps will be adequate.
The pumps will be placed in a catch basin and an alarm system will be
needed to alert the development owner to the failure of the pump(s). A
check valve will be needed to keep the runoff from flowing back into the
catch basin, once the pumps shuts off.
APPENDIX
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
Curb outlet
Rectangular
Bottom Width (ft)= 3.00
Total Depth (ft)= 0.25
Invert Elev (ft)= 55.20
Slope (%)= 1.50
N-Value = 0.013
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.60
Highlighted
Depth (ft)= 0.08
Q (cfs)= 0.600
Area (sqft)= 0.24
Velocity (ft/s)= 2.50
Wetted Perim (ft)= 3.16
Crit Depth, Yc (ft)= 0.11
Top Width (ft)= 3.00
EGL (ft)= 0.18
0 .5 1 1.5 2 2.5 3 3.5 4
Elev (ft)Depth (ft)Section
54.75 -0.45
55.00 -0.20
55.25 0.05
55.50 0.30
55.75 0.55
56.00 0.80
Reach (ft)
'Ill; 7 --
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
NODES 2-3
Circular
Diameter (ft)= 0.50
Invert Elev (ft)= 52.00
Slope (%)= 1.90
N-Value = 0.012
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.35
Highlighted
Depth (ft)= 0.23
Q (cfs)= 0.354
Area (sqft)= 0.09
Velocity (ft/s)= 3.99
Wetted Perim (ft)= 0.75
Crit Depth, Yc (ft)= 0.31
Top Width (ft)= 0.50
EGL (ft)= 0.48
0 1
Elev (ft)Section
51.75
52.00
52.25
52.50
52.75
53.00
Reach (ft)
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
Nodes 3 - 4
Circular
Diameter (ft)= 0.50
Invert Elev (ft)= 51.60
Slope (%)= 1.90
N-Value = 0.012
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.36
Highlighted
Depth (ft)= 0.23
Q (cfs)= 0.361
Area (sqft)= 0.09
Velocity (ft/s)= 4.07
Wetted Perim (ft)= 0.75
Crit Depth, Yc (ft)= 0.31
Top Width (ft)= 0.50
EGL (ft)= 0.49
0 1 2
Elev (ft)Section
51.00
51.50
52.00
52.50
53.00
Reach (ft)
-/ ' I ' V I --
-
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
Nodes 4 - 5
Circular
Diameter (ft)= 0.50
Invert Elev (ft)= 51.20
Slope (%)= 2.00
N-Value = 0.012
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.37
Highlighted
Depth (ft)= 0.23
Q (cfs)= 0.373
Area (sqft)= 0.09
Velocity (ft/s)= 4.20
Wetted Perim (ft)= 0.75
Crit Depth, Yc (ft)= 0.31
Top Width (ft)= 0.50
EGL (ft)= 0.50
0 1
Elev (ft)Section
50.75
51.00
51.25
51.50
51.75
52.00
Reach (ft)
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
Nodes 7 - 6
Circular
Diameter (ft)= 0.33
Invert Elev (ft)= 53.80
Slope (%)= 2.30
N-Value = 0.012
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.03
Highlighted
Depth (ft)= 0.07
Q (cfs)= 0.030
Area (sqft)= 0.01
Velocity (ft/s)= 2.25
Wetted Perim (ft)= 0.32
Crit Depth, Yc (ft)= 0.10
Top Width (ft)= 0.27
EGL (ft)= 0.15
0 1 2
Elev (ft)Section
53.00
53.50
54.00
54.50
55.00
Reach (ft)
~
l
I. V ' ,-./ ---
Channel Report
Hydraflow Express Extension for Autodesk® AutoCAD® Civil 3D® by Autodesk, Inc.Friday, Nov 11 2022
Nodes 6 - 5
Circular
Diameter (ft)= 0.33
Invert Elev (ft)= 53.30
Slope (%)= 5.10
N-Value = 0.012
Calculations
Compute by:Known Q
Known Q (cfs)= 0.04
Highlighted
Depth (ft)= 0.07
Q (cfs)= 0.040
Area (sqft)= 0.01
Velocity (ft/s)= 3.00
Wetted Perim (ft)= 0.32
Crit Depth, Yc (ft)= 0.11
Top Width (ft)= 0.27
EGL (ft)= 0.21
0 1
Elev (ft)
53.00
53.25
53.50
53.75
54.00
AE
Feet
SDDO
4D00
EQUATION
Tc = (1~t)0.385
Tc == Time of concentration (hours)
L = Watercourse Distance (miles)
.6.E = Change in elevation along
effective slope line {See Figure 3-S)(feet)
3000
3D00
0.5 ' ' ' '
30
20
300
5
200
AE L
SOURCE: Callfomia Division of Highways (1941) and Kirplch (1940)
Nomograph for Determination of
Tc
Hours Minutes
4
3
2
1
' ' '
Tc
so
40
30
20
18
16
14
12
10
9
8
7
6
5
4
3
Time of Concentration (Tc) or Travel Time (Tt) for Natural watersheds
FIGURE
~
. 10.0
9.0
8.0
7.0
.,...,_, ,.._ .... , ' ...., I I
1'
......
6.0 '
1 "-5.0 I' I ; 4.0 '4-. I
3.0 I I
2.0 1'
I I
-;::-
5 1 -§ c1.0
;o.9
-~0.8
QI :go.7
0.6
i 0.5
0.4 I
0.3 I
' 0.2
I I I I
I
l
f I
I
I I
I
I
-,-
-1-I
I
i",
1'
'k.
·l
':.....
'
,,
...
I
I
I
' I
i ... 0.1
.... ,
.... ,
.... ,
....
.... ,
·-· -
...... ' I .... , .... , , .... """"' ..
... ' ' .. ' .......... .. ..
~ '"" ....... "" ' .
' "" ...... ' ,, ... .. "" ..
I= 3.2in/hr I'-, ..
' ..
'"" .... .. r-...
I"',. I'-.,., . ' .. ,, ....
~
..
""'i... "", .. ·--~
-
-----· 1---.. ----•
1c = 20min
111111111
l 11111111
5 6 7 8 9 10 15 20 30
Minutes
! I I I
I l
I
I
I .. I ..
t I ....
~ I ....
i .. ~ ..
~ I ~
..
I
l ....
I
I ..
I I
I ·~
I I i
;
--
I
I -
l I I I I f I
I I I i 11 I I
I I I l 11
EQUATION
I = 7.44 P5 o·0.645 ! I I = intensity (in/hr) i Ps = 6-Hour Precipitation (in) I I
D = Duration (min} ' I 11111111111 I I I
I I !
I ' 'i.. I l I I ' .. ,, ...... I I ' ,' ,, .. ... • .. I
' ' :-., :1 ~ I " ,, ... j I I, ,, ,, ~ r-i. I
" I ,, ' ,,
• 1 -l I, i ' J ,, ' 1"' I I .
.... , .... t I J.
' N.. I I
"r-. I , .. I I I
""'" .... I ~ 17 I
' I I
' r ~ ' I .... I I I ,, I ~ I ! I ', I I
;
' I
; I
I ' I I
--·-f---· -,_ -+· . l·J I I
I I I
' ; I I
I I ! I
I I I I i
a,
:i: a C -.
'1J iil o. 6.0 '2.
5.5 §!:
5.0 g·
4.5 '§' n
4.0 i
3.5~
3.0
2.5
2.0
1.5
1.0
11111111 111111111111111 I I lllllil
40 50 1 2 3 4 5 6
Hours
Duration
Intensity-Duration Design Chart -Example
Directions for Application:
(1) From precipitalfon maps determine 6 hr and 24 hr amounts
ror the selected frequency. These maps are included in the
County Hydrology Manual {10, 50, and 100 yr maps included
in the Design and Procedure Manual}.
(2) Adjust 6 hr precipitation (if necessary) so that it is within
the range of 45% to 65% of the 24 hr precipitation (nol
applicaple to Desert).
{3) Plot 6 hr precipitation on the right side of the chart.
{4) Draw a line through lhe point parallel to the plotted lines.
(5) This line is the intensity-duration curve for the location
being analyzed.
Appllcatfon Form:
(a) Selected frequency _filt_ year
(b) Ps = 3 in. P24 = 5.5 ~ = 54.5 %12) --' --'P24 --
(c) Adjusted p6<2> = _3_ in.
(d) Ix= ~ min.
(e) I= _R__in.lhr.
Nole: This chart replaces the Intensity-Duration-Frequency
curves used since 1965.
PG , 1 1.5 · 2· . 2.5 3 3.S 4 4.5 S 5,5 : 6
Duration, l I ; l I I 1 · i I l I . ·1
·s 2.63 ;=!,9515.27; 6.59 J.90 9.22p0.54_ 11.86! 13.17: 14.49, IS,81
7 2.12 3.18;4.24!5.30 6.36·7.42: 8.48. 9.54 10.60111.66'12.72
10 1.sa ;2.s3ia.~?14.2i_),~;s.£1!ll ~.74: t,5-~j t~?..: 9-.21: 10.J.1
15 1:30 _ 1.95: ?,SJ; 3.24, 3.89'.4.54: 5.19 __ 5.~.: 6..,_4~_, 1,13 i .7.l~
20 1.08 ·1.62:2.15'2.69 3.23 3.77; 4.31 · 4.85 ! 5.39, S.9316.-16
25 o.9a :1.40: 1.a1;2.33(2.ao;3~211 :iia: ;r20 i":61 ··s:fa: s:so
30 O.B3 ; 1.24; 1.66, 2.07 ;2.49. 2.90( 3.~2. 3,73: 4.15 4.56 ! 4.98
4_0 0.69. 1.03_ 1.38_ 1.72 _2.01:2.41 i 2.76, 3.10 i 3.45 3.79; 4.13
50 0.60 .0.90, 1.19. 1.49 1.79"2.09, 2.39. 2.69, 2.98 3.28. 3.58 so o.53 ·o.eo: 1.00· 1.33: 1.ss· 1.95; 2.12 · 2;39; 2.65 2.!i2; a.18
~~ 0.41 ;o.s1 iQ.tl2: 1.02. 1.2( 1.4a: t.63 ! 1.84 ; 2.04 ?-25: 2.~5
120 0.34 10.51:0.68,0.85'1.02 1.19' 1.36 1.53, 1.70 1.87: 2.04 1so o.29 ·o.44io.s9' 0.13:0.88: 1.03' us· 1.32' 1.47 1.s2 · 1.16 .•. -··-····· . • . • -. ~ -·• _, . • -. . • ! t • . ! . . 180 0.26 ,0.39: o.s2; o._65 J>.78;0.91 ! 1.04 _ 1.18, 1_,a_1 1,44 J t.5?
240 0.22 :o,33)0,43j o.54 :0.65,0.76, o.87: o.98 ! 1.0_8 1.1_\l. i,:ro
300 0.1s ;o.2s;o.38: o.47,0.56!0.66! 0.1s; o.~ L o.94 1,0:l: 1.13
360 0.17 ,0.2~:o.a:J•OAg_,o.sp o.sa. o.67: o.7li~84 0.92, 1.00
FIGURE
@]
San Diego County Hydrology Manual
Date: June 2003
Table 3-1
Section:
Page:
RUNOFF COEFFICIENTS FOR URBAN AREAS
Land Use I Runoff Coefficient "C"
Soil Type
NRCS Elements Count Elements % IMPER. A B
Undisturbed Natural Terrain (Natural) Pennanent Open Space O* 0.20 0.25
Low Density Residential (LOR) Residential, 1.0 DU/A or less IO 0.27 0.32
Low Density Residential (LOR) Residential, 2.0 DU/A or less 20 0.34 0.38
Low Density Residential (LDR) Residential, 2.9 DU/A or less 25 0.38 0.41
Medium Density Residential (MOR) Residential, 4.3 DU/A or less 30 0.41 0.45
Medium Density Residential (MOR) Residential, 7.3 OU/A or less 40 0.48 0.51
Medium Density Residential (MDR) Residential, l0.9 DU/A or less 45 0.52 0.54
Medium Density Residential (MOR) Residential, 14.5 DU/A or less 50 0.55 0.58
High Density Residential (HOR) Residential, 24.0 DU/A or less 65 0.66 0.67
High Density Residential (HDR) Residential, 43.0 DU/A or less 80 0.76 0.77
CommerciaVlndustrial (N. Com) Neighborhood Commercial 80 0.76 0.77
Commercial/Industrial (G. Com) General Commercial 85 0.80 0.80
Commercial/Industrial (O.P. Com) Office Professional/Commercial 90 0.83 0.84
Commercial/Industrial (Limited l.) Limited Industrial 90 0.83 0.84
Commercial/Industrial {Genera_l J.) General Industrial 95 0.87 0.87
C
0.30
0.36
0.42
0.45
0.48
0.54
0.57
0.60
0.69
0.78
0.78
0.81
0.84
0.84
0.87
3
6 of26
D
0.35
0.41
0.46
0.49
0.52
0.57
0.60
0.63
0.71
0.79
0.79
0.82
0.85
0.85
0.87
*The values associated with 0% impervious may be used for direct calculation of the runoff coefficient as described in Section 3.1.2 (representing the pervious runoff
coefficient, Cp, for the soil type), or for areas that will remain undisturbed in perpetuity. Justification must be given that the area will remain natural forever (e.g., the area
is located in Cleveland National Forest).
DU/ A = dwelling units per acre
NRCS = National Resources Conservation Service
3-6
33•·30·
3:1'15'
33'0Q'
32"4ti'
ano·
Orange
County
g
~
0 "' "' ~
S: ... g
~
,,,
·"' :~
,.,
M ~
fo
~
33·30•
.. ··• ,..lJ . •c·'e County .. ,.. .:,, .. , Rivers" .. , ·· ..
, i1i>,
,.·) ,.
········•: ....... -
'\ .. ' --·· ' ' \ ' .... ·· ..... ..
{ ~\ -......
... \ 1.-.! ....... .......... ~r,s· ··2-.f3·•
········ ""5? ... :r~ .. . -
0
()
~
~
?
\ .. : ......... ,.';j:t\
·,
..... •
\ ....... ······.::·•··· ····-·
.,
.··
' ' I ,. \,"· \
·--·
33'00'
3 'Cl (1) er .. .., .•. -'z_;.1. ~
: ...
......... ~
C: :::,
.-~9 .::Z ·-.,c, ·1...·:..-'/( .,... (~~ -l'.v : \·· _.: ! ! \ ,~.,._,.,.,,. I ,! ' ... ,, '.. . . ' . . .... . ' . ' .,,&,' I ,, ,J , .,,. ' , ·. .. . . ' ' i 1t''""l .1 ..... ,,, ... , .. ,.,,,.,, ,::, '··· , '·. ·~--,./ i : .
r,;..) /ll.• (' . .,t'-' ····,O . ··• .. ·, •, •,. . ..... -~--' : ..... ~~ ',, . l~)(__ i.::/ · -'" /·, (> ':-:: : '· J _ ;,, ·• ....
f" ~ .. ,.r.;:;,. . . ..... · •·• , ~, .' r, .. . ......... ·,, ,... . ···••"·. --, 4; ·" . ::,;.:.;,~ . > ,/·( /'->,, ,.V / / ; l ': ;:: / -, ' .. s:---\
•·\ -~ , ·•• ,· ' .. • •••• , i ,.,_',) .-• RI ,· • -t" .•· ' . J • ':J· , , .. js .. '. 6 '.,i,,,>3;{ .... '/.'~·'.· -···. .;~./ · . .-~ .. ~ ).· ii ., ,,
•, ...
:12•45•
~
t i'\ / J ~ ,;' ) / .·· ·" ·' · O l ···•c..· · _ o ? ,.~ / · )( I C ,,.,, -'-·•-..... r:,,., Me "·'f•~•.",,• t-'f;.h.,H ..__,t• •, ·: • · .. i.1v··"'-. :
~ "' ~ ..,
!;:: $ ;,?
~ ~
County of San Diego
1 ll II ttyarotogy Manuai
Rai1?f'all Jsop/111·iii/s
!00 Year l{:iinl'all Ewnt • (1 I lours
ls<1p!ovial (mchc:;;)
DP\V ..gGIS .. , ... ~-••'· ' ... S~GIS W 1f.i, .. 1..-'l"I p,,•1:,C,·,~-.t ~l•
~ . ::::'.:: .... :r3·:i}::;:/':<:·-..:--·:s,:-tt;::.:
\\'Tl·
s
·t., ,-,-,-.,..,, ...
3 0
-...i.
-~ .... :-~ ·,
I•., :·••••·.!~" ..., .. -•-• ••~• ,• ·• t· •l ,,.-.,,.:·l :-,.,.._.,.r, --..,•
3 Miles
33 :!O'
33"15'
33•00·
32~45'
32·:;o·
b M ;._
Orange ,..-_.··1; ..
County ·-... ·-·-/ :// ,
b "' ~
-0
I),)
(1 .,,. --· (1
0
0
ti;)
(I)
-::,
~ ;..
~
c ? ...
Riverside County
. --6>
···· ..
'-'"'; "" ~
0 M !e •·
~ i£
. ·· .
3:5•30·
oo·
\···~ .•· ....... lfti;>;, ·•. .-, . .' ' .. · .. ' ··.. ,,,. .. ' . ·. ' •. · ..
~,,'J /.1:,::i:C7f~ii(,;,( :::: ~ ; } \ •··.. ~:c-.. (:_j ) 'r ;:
::;cl.~~(;'t,",},'··:.c·:~ .•.. ... ·// ·?;.::·-.:: ....... .,.<:,r·• .. :· . ..<~ 0 .•. ·'
,;~.~A:~···•· iit~tt~t??::;t:,'.}:?~·;;::; <~ ·:/ . · ,~
l;')
' \:
:, ··t· --c "/,*"":. :~ .. : ,,• ·. -·~<-:$ •• •• -· •• : \ · ·· .... ·· · .. -·· i / ! :' .: o·· : / .. // _.-· · O
·, I •' '.I''.. : : : ~-:' : _: : : )( \ C ·•: ....... -· -_.. _.. , .: : ' : .. . M e •{;tf.:l-:tfil,".(11 t ... ; :' ;•:: ,. <..' ,, 11 ! •
~ ....
:,, ·" ~
b a' ;: '" co
32.'30'
County of San Diego
Hydrology Manual
Rai,!fc,I/ Isoplul'iuls
100 Yt>m· ltainfoll Event -!4 !·lours
lscp!:.1v1al (1ncnes-)
DPW ~GIS :., .. :.-•."" .,
N
... ..-. ,·,··~, .·.
SliiGIS \\.::H-.tt, '-4n}"li.{il' 1•,f.1, .. !
\\'*F ... ,. ,. .. J .. •~~•.'. • ...... --
s
3 O 3 Miles ---
DRAINAGE AREA MAPS
PRE-DEVELOPMENT
DRAINAGE AREA MAP
@U,,--
UJ ern,uu ,u1~
18lllilt llllfil@ lfil[ll)[",;IJ\l I
I r
\ )' s!Lce@,?o ~® /
I (c @lfilCCo
I 7
I _J
I db
I ~
I Q ~ cdl
I
~
~
,._____';
(o\~
PRE-CONSTRUCTION DRAINAGE AREA MAP
EA-"Bn~
SAC
............,___,, FROM THE
NEIGHBORING
PROPERTY
lOTID
<
r ---
-
-
-
-
-
-
'i.1::ru;lJ ..,..,.52'W ,,..,. .,
r----------+-: ~ IBlOCII< 1
LENGTH OF TRAVEL= 2561 IPAUSAIDES IHIE~GIHITS
MAIP NO. 1111
AREA 11A11
0.160AC
FLOWS TO NW CORNER
THEN TO NEIGHBORIN PROPERTY ~l'.(Jt)I ~ idJ&o
\
\
\
\
I •
I
\
\
\
\
lcll-----+-3 . {) -----cot
" '.
POST-DEVELOPMENT
DRAINAGE AREA MAP